Повечето хора са отворени към една характерна приемственост, която наричате Традиции. Традиции в облеклото, в поведението, в празнуването се преплитат свързвайки нишките на история и произход – началото на които често е скрито в корените на времето.
Дори и децата знаят, че сплитането и връзването на мартеници е хилядолетна българска традиция с прабългарски произход. Но ритуалното използването на червени или бяло-червени тъкани, ленти, конци, възли или пискюли, освен на Балканския полуостров , е познато и в Централна Азия, Египет, Близкия Изток , Индия - сред наследниците на древните индо-иранци. В древността червеният цвят е означавал Богинята (раждането и смъртта, кръвта, юг, лято), а белият - нейния Син (отвъдния живот, вечността, север, зима). Женско и мъжко начало, Ин и Ян, или най-общо – Вселената с нейната страст да възпроизвежда живот.
И тъй като лайтмотивът на моето съществуване е грамотността, постарах се бродейки из моя свят да избера нещо интересно, което да прибавя към пожеланията за здраве и плодотворност. Впечатляващият материал на Даниел Илиев е изборът ми, но пълния текст ще си прочетете сами, ако подбраното ви заинтригува:
„Относно религията на прабългарите има писмени извори в които се казва, че тя е Религията на Маговете, която според някои български учени трябва за се свърже не толкова със зороастризма, колкото с пред-зороастрийските арийски вярвания”. Ето защо не бива да се учудвате, че:
„В буквален превод “Ракши Бандхан” означава “Обвързване за защита”, като основата на обичая е молбата за това по-силният да защити слабия от всякакви злини.”(Затова в българския вариант мартениците или мартинки се връзват първо на децата )
„За избора на датата 1 март има различни хипотези. Според най-популярната от тях, обичаят се прави на 1 март, тъй като този ден, или по-скоро в първия ден от месец Мартиус, е било началото на годината по римския календар. Напълно възможна и по-вероятна обаче е друга хипотеза, при която българите, идвайки в Кавказ и по-късно на Балканския полуостров, да са обвързали своя пролетен обичай с римския календар. Това е станало с оглед на факта, че прабългарският животински календар е започнал да отпада от употреба, а българската държавна администрация е започнала да се води по римския календар, като той се установява трайно, след приемането на християнството. В българския празничен календар съществува и един езически празник който се нарича Мратиняк и се намира в началото на зимата, т.е. името му съвпада напълно с името Март или Марта. Тези две наименования имат почти пълен аналог в иранската митология, където първите двама човека познати от библейския разказ като Адам и Ева са наречени Мартя и Мартянак (Mahre and Mahrianag). При това в зороастрийската книга „Авеста” първият смъртен човек е наречен Гайа Мартан, името на който може много лесно да се свърже със нашето Баба Марта! В случая обаче, за да направим връзката, "Баба" трябва да се преведе не чрез съвременната българска дума "Баба" – ”стара жена”, а с иранската и месопотамска дума Баба – „предшественик”. Тоест, ако запишем нашето Баба Марта като Баба Мартан, използвайки факта, че наричаме мартениците и мартенки, можем за допуснем, че празникът ни е свързан с отдаване на почит на първия смъртен човек "Предшественика Смъртен" от иранската митология.”
Изброени са още много интересни аналогии, свързващи прехода от „мирното време” за хората – зимата, когато обаче природата е „мъртва”, към възраждащата сила на пролетта, която предизвестява промянята на човека от мъдрец към воин, от мисъл и съзерцателност – към действие...
Накрая авторът посочва литературните източници, които е ползвал и които препоръчвам на всеки, жаден да проследи онези тънки нишки, градящи корените на времето. Би било чудесно, а също и наложително, повече такива посестрими да бъдат поканени в е-книжарниците ви:
“БЪЛГАРИТЕ И ПОЛУОСТРОВ ХИНДУСТАН”, АЛЕКСАНДЪР ИЛИЕВ, ИЗД.”ТАННАКРА ИК”, СОФИЯ, 2006
“ВЪРХУ СЕМАНТИКАТА И ЗНАЧЕНИЕТО НА МАРТЕНИЦАТА”, И.Т.ИВАНОВ
„МИТРАИЗМЪТ НА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ”, А. АЛЕКСИЕВ - ХОФАРТ, ИЗД.”ТАННАКРА ИК”, СОФИЯ, 2009
„ЕТНОГЕНЕЗА И МИГРАЦИИ В ЕВРАЗИЯ, ПРЕЗ ДРЕВНОСТТА И РАННОТО СРЕДНОВЕКОВИЕ И МЯСТОТО НА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ В ТЯХ”, Ж.ВОЙНИКОВ
Пожелавам ви по-скоро усмихната, отколкото нацупена баба Марта.
No comments:
Post a Comment