Thursday 12 April 2012

Господарите на перото



За пишещите, а и за четящите вероятно ще представлява интерес  фактът, че за поредна трета година журналистическия конкурс M-tel MediaMasters  отличи журналистически материали в категориите "Информационни агенции и нови медии", "Печатни медии" и "Електронни медии". От  128 предложения, компетентно жури от креативни личности (журналистката Елена Йончева, специалистът по онлайн медии и дигитален маркетинг Пламен Русев, PR експертът и наш много любим преподавател Десислава Бошнакова, почетният председател на Центъра за развитие на медиите Огнян Златев, писателката Ваня Щерева и Маргарет Съливан, която не е приъствала на церемонията) избра най- достойните сред  представителите на медийния свят.

М-Тел инициира журналистическата напревара, за да бъде фокусирано общественото внимание върху значимостта на иновациите за развитието на икономиката и обществото не само в България, но и в световен мащаб. Конкурсът има за цел да отсее  най-талантливото  отразяване на теми, свързани с телеком сектора или с други области от вашия живот, върху които новите технологии оказват влияние – интернет, радио и телевизия, нови медии, медицина, търговия, криминалистика и т.н. и именно затова привлече и моето внимание.

 Аз, като една е-книга съм наистина впечатлена от подобни инициативи, които имат капацитет да се превърнат в Традиция. Защото електонното пространство, (както и всяко друго екзистенциално ниво),  има нужда от добри традиции , заради съдържанието, с  което изпълват живота.

В този смисъл бе и посланието на специалния гост Елиф Шафак (която някои от вас обявиха за любим автор), и която дойде в България по покана на М-Тел.
Най коментираната турска авторка на бестселъри сподели своите виждания за творческата сила и културата в ерата на телекомуникациите. Според нея няма противоречие между новите технологии и книгите, а по-скоро технологиите са посредник между книгите и хората. Хората днес могат да свалят безброй книги през телефона или на компютъра си, важното е да искат да четат, твърди авторката на "Любов", "Копелето на Истанбул" и "Чест". Прѝмата на турската литература посочи няколко причини, поради които нуждата от книги в новия дигитализиран и забързан технологичен свят е все още актуална. Тя изтъква, че писаното слово помага за развиване и поддържане на въображението, което е безцено за всеки човек. "Дори и в света на технологиите и "бързото хранене", книгите остават вечни", твърди  Елиф.
Размислите ѝ  за "Творческата сила и културата в ерата на телекомуникациите", са завладяващи. Тя споделя, че се възприема като творение на две много различни жени, които са я възпитали - майка ѝ и баба ѝ. "От една страна беше майка ми, която е много образована, от западен тип, модерна, светска и независима, а от друга страна беше баба ми – много суеверна, духовна, ирационална. В своите книги съчетавам устната култура, предадена ми от баба ми, и писмената култура, наследена от майка ми", сподели Шафак. Тя разказа, че започнала да пише, защото почувствала "почти екзистенциална нужда да мечтае и да развива въображението си" и  „диагностицира” необходимоста за четене чрез  емпатията. "Аз се интересувам от човешките същества и смятам, че това е третата причина, поради която имаме нужда от романите – за да разберем човешките индивиди. Още една причина, поради която смятам, че е важно да четем в днешната ера, е да запазим човешкото в себе си. Мисля, че е много опасно да изгубим човешкото, а именно способността да обичаме", изтъкна Шафак.
Проникновено и изключително истинско, но да се върнем към конкурса защото...
Той има похвалната цел да посочи най-добрите журналистически постижения, които показват значимостта и влиянието на иновациите върху развитието на икономиката и обществото, както и да поощри обзорните и аналитични материали с нестандартен поглед върху развитието на технологиите и тяхното влияние върху нашия живот.
Третото издание на M-Tel Media Masters връчи 3 големи, 6 призови и 1 специална награда пред повече от 300 гости в атриума на „Сердика център“, а хиляди имаха възможността да проследят на живо в интернет церемонията по награждаването.
Заслужено признание получиха:


В категория „Информационни агенции и нови медии” Елица Николова от Web café  за материала „Софийски бухали“,
В категория „Печатни медии” – Начо Стригулев, сп. „Мениджър” за „Кино технологиитепромениха мечтите ни”
В категория „Електронни медии” - Петя Тетевенска и Мария Чернева, БНТ за „Красиванаука – за вампирите и науката за кръвта”.


За първи път тази година журито реши да отличи един от най-трудните жанрове в журналистиката – разследването, като присъди специална награда на Миролюба Бенатова от БТВ за репортажите, засягащи  телефонните измами.


Шестте призови награди :
Константин Павлов (блогър) за материала „Зимата на бъдещето” - един въображаем зимен ден през 2030 година в България”, Георги Кънчев от уебсайта на DEUTSCHE WELLE за „Опознаваш другите, губиш себе си?“, Николай Теллалов, сп. „Осем” за статията „Отпечатай си... къща”, Мартин Леков, в-к. „Стандарт” за „Лесно браво за АКТА”, Николай Василковски, НТВ, за репортажа  „В мрежите на социалната мрежа” и Кин Стоянов и Емил Янев,  „Инфохолиците“ на Радио София за „Стив Джобс,човекът, който приживе беше Бог, а след смъртта си стана iкона”.


Намерете ги, вижте ги и ги прочетете, защото заслужават!


13 comments:

  1. Честито на отличените! Можем само да пожелаем още много изяви и отлични оценки в сферата!

    ReplyDelete
  2. С две ръце подкрепям и много се радвам за наградата на Миролюба Бенатова, защото направи наистина много добро разследване за телефонните измами.

    ReplyDelete
  3. Радвам се, че традицията за поредна трета година журналистическия конкурс M-tel MediaMasters отличи журналистически материали в категориите "Информационни агенции и нови медии", "Печатни медии" и "Електронни медии". Надявам се и да продължи за на пред.Самата тема да се фокусира общественото внимание върху значимостта на иновациите за развитието на икономиката и обществото не само в България, но и в световен мащаб е изключително добра и нужна.Наистина хората днес могат да свалят безброй книги през телефона или на компютъра си, важното е да искат да четат, но все пак дори и така е хубаво, че желанието за четене не си отива.

    ReplyDelete
  4. Чудесно е, когато такива инициативи биват организирани и таланти отличени. Организацията е на ниво, за първи път бих казала на световно ниво наистина. Чудесно е и това, че се набляга не само на местно ниво, а и на влиянието в световен мащаб. Това е важна крачка за цялостното ни развитие в този сектор. За някои от имената не се учудвам, че са отличени, за други имаше леко учудване... но като цялостен принос смятам, че всеки си е заслужил отличието.

    ReplyDelete
  5. Много красива снимка, цветовете са и уникални и самата светлина много е въздействаща, моделът има красиви очи.Сама на улиците между сградите в очакване на някого.Радвам се от факта, че има подобни журналистически конкурси M-tel MediaMasters, където се отличават журналистически материали в категориите "Информационни агенции и нови медии", "Печатни медии" и "Електронни медии". Съгласна съм, че размислите ѝ за "Творческата сила и културата в ерата на телекомуникациите" са удивителни.Хубава статия, радвам се , че попаднах на нея.

    ReplyDelete
  6. Хубаво е, че за поредна трета година журналистическия конкурс M-tel MediaMasters отличи журналистически материали в категориите "Информационни агенции и нови медии", "Печатни медии" и "Електронни медии, поздравления и им желая още много бъдещи успехи и титли.Наистина тези размисли за творческата сила и културата в ерата на телекомуникациите, са завладяващи като тя споделя, че се възприема като творение на две много различни жени, които са я възпитали - майка ѝ и баба ѝ.Статията е много хубава, радвам се , че попаднах на нея.

    ReplyDelete
  7. Ще ги потърся тези книги, определено събудиха интереса ми. Книгите винаги ще останат част от живота и културата на човека. Книгата за мен е едни други очи и мироглед през, които можеш да погледнеш. Хубавото е, че в тази посока технологиите се развиват. Електронните книги дават възможност да четеш повече и да си мобилен. От друга страна е много жалко, че народната ни библиотека не се обновява. Могат да се намерят много ценни книги, но не можеш да намериш най-новото на пазара. Може би би било добре, ако задължат издателствата да депозират няколко бройки от всички новоиздадени книги в рамките на 1 година от издаването.

    ReplyDelete
  8. Страхотна снимка и хубава статия.Напълно съм съгласна с твърдението, че няма противоречие между новите технологии и книгите, а по-скоро технологиите са посредник между книгите и хората. Хората днес могат да свалят безброй книги през телефона или на компютъра си, важното е да искат да четат, твърди авторката на "Любов", "Копелето на Истанбул" и "Чест" и затова се наблюдава увеличаване на четенето.Определено и аз ще потърся тази книга.Шафак се изказва изключително добре като споделя с нас, че " "Аз се интересувам от човешките същества и смятам, че това е третата причина, поради която имаме нужда от романите – за да разберем човешките индивиди. Още една причина, поради която смятам, че е важно да четем в днешната ера, е да запазим човешкото в себе си. Мисля, че е много опасно да изгубим човешкото, а именно способността да обичаме", съгласна съм.

    ReplyDelete
  9. Наистина от цели 128 предложения, компетентно жури от креативни личности да избере най- достойните сред представителите на медийния свят е доста трудна задача и много отговорна.Хубаво е , че хората днес могат да свалят безброй книги през телефона или на компютъра си, все пак желанието за четене е важно, както казва авторката на "Любов", "Копелето на Истанбул" и "Чест". Прѝмата на турската литература посочи няколко причини, поради които нуждата от книги в новия дигитализиран и забързан технологичен свят е все още актуална.Това е добре. Страхотна статия и ви желая още много успехи и да не спирате да публикувате за нас.

    ReplyDelete
  10. Интересното тук е, че тя разказа, че е започнала да пише, защото почувствала "почти екзистенциална нужда да мечтае и да развива въображението си" и „диагностицира” необходимоста за четене чрез емпатията.А чрез писането това може да се отключи и да се развие. "Аз се интересувам от човешките същества и смятам, че това е третата причина, поради която имаме нужда от романите – за да разберем човешките индивиди. Още една причина, поради която смятам, че е важно да четем в днешната ера, е да запазим човешкото в себе си." много добре го е казала, като че имаме нужда да направим някакво сравнение и да видим ние в каква посока сме тръгнали и дали са нормални нещата,които ни се случват.Статията е супер.

    ReplyDelete
  11. Много красиво звучи това изказване..."Аз се интересувам от човешките същества и смятам, че това е третата причина, поради която имаме нужда от романите – за да разберем човешките индивиди. Още една причина, поради която смятам, че е важно да четем в днешната ера, е да запазим човешкото в себе си. Мисля, че е много опасно да изгубим човешкото, а именно способността да обичаме", изтъкна Шафак.Любовта крепи света и наистина ако спрем и забравим какво е това чувство не ми се мисли какво ще се случи с всички нас. Статията е невероятна и си заслужаваш всичките награди.Харесва ми целта на този конкурс, а именно да отсее най-талантливото отразяване на теми, свързани с телеком сектора или с други области от вашия живот, върху които новите технологии оказват влияние – интернет, радио и телевизия, нови медии, медицина, търговия, криминалистика и какво ли не.Страхотен е!

    ReplyDelete
  12. Велика жена, толкова много е направила, хубаво е това което е казала...." Прѝмата на турската литература посочи няколко причини, поради които нуждата от книги в новия дигитализиран и забързан технологичен свят е все още актуална. Тя изтъква, че писаното слово помага за развиване и поддържане на въображението, което е безцено за всеки човек. "Дори и в света на технологиите и "бързото хранене", книгите остават вечни", твърди Елиф......" дано нуждата от книги никога не загасне, че тогава ще стане страшно!

    ReplyDelete
  13. Да й е честита наградата, много я заслужава, доста съм чувала за нея и все положителни неща, за жалост не съм имала късмета да попадна на нещо нейно. Това как е започнала да пише защото почувствала "почти екзистенциална нужда да мечтае и да развива въображението си" и „диагностицира” необходимоста за четене чрез емпатията. "Аз се интересувам от човешките същества и смятам, че това е третата причина, поради която имаме нужда от романите ...." на мен винаги сами били интересни хората, как преживяват дадени емоции, как се държат в конкретни случки и събития.

    ReplyDelete